Azért, mert a mozgás fiatalon tart! Az egyetlen, de hatásos módja a fiatalság megőrzésének a rendszeres mozgás. A 40 év körül kezdett és folyamatos egészségmegőrző testmozgás enyhíti a változókori tüneteket, mérhetően meghosszabbítja az életet, és a biológiai kort megjelenésében akár 10 évvel is csökkenti!
40 év környékén már sokunkat megcsap a változókor szele. Ilyenkor még lehet, hogy nincsenek markáns tünetek, de az endokrin rendszer már másképp működik, mint a korábbi években. Az ösztrogén termelődése fokozatosan csökken.
Az ösztrogént nevezik női, vagy szépség hormonnak is, mert ez a felelős a szép bőrért, rugalmasságért. Az ösztrogén hormont a petefészkek termelik, de életünk során a zsírsejtekben is elraktározódik belőlük egy kevés. Amikor a menopauza után a petefészkekben már nem termelődik ösztrogén, a zsírsejtekben elraktározódott ösztrogént mozgással fel lehet szabadítani, amit hasznosíthatunk magunknak, hogy tovább megőrizzük a fiatalos külsőnket és fittségünket.
Ahhoz tehát, hogy középkorúként is megőrizd az állóképességed, s hogy valóban energikusabbnak érezd magad, a legjobb módszer a rendszeres testmozgás. Ennek, a szerveink működésére gyakorolt jótékony hatása mellett számos előnye közül a változókor esetében a következőket érdemes kiemelni:
- Az izmok, ízületek erősítése serkentőleg hat a csontokra így megelőzhető a csontritkulás és javul a testtartás.
- A hátizmok erősítése megelőzi a gerincbántalmakat.
- Zsírégető hatásának köszönhetően növeli a fogyókúra hatékonyságát, elősegíti az ideális testsúly fenntartását.
- Serkenti az anyagcserét, ezáltal hozzájárul a szervek méregtelenítéséhez.
- Szabályozza az anyagcserét, az étvágyat, ezáltal a testsúlyt is segít kordában tartani.
- Megszűnhet az alvászavar, elűzi az álmatlanságot,
- Agyunk működésére is pozitív hatást gyakorol, növeli a koncentrációt, javul a memória.
- Jótékony hatással van az idegekre; feszültségoldó, stressz-levezető, hangulatjavító, ezáltal csökkenti a szorongást, a depresszió kialakulását. A hangulat még változókorban is stabil marad.
- Növeli a szervezet vitalitását, állóképességét, melynek hatására energikusabban láthatjuk el mindennapi feladatainkat és emelkedhet a teljesítőképességünk.
- Hozzájárul az egészség fenntartásához, növeli a betegségekkel szembeni ellenálló képességet.
- Az általános, jó közérzet, az életerős, formás alak önbizalmat, magabiztosságot nyújthat.
Ha most hirtelen kedvet kaptál a sportoláshoz, de eddig semmiféle sporttevékenységet nem végeztél, akkor még véletlenül se vesd bele magad valamiféle heves, izzasztó testmozgásba. Könnyen lehet, hogy ezzel csak ártanál magadnak, hiszen a hirtelen megerőltetés sérülésekhez is vezethet. A sportolás helyett a rendszeres testmozgást iktasd be a mindennapjaidba. A hangsúly a rendszerességen van.
Ha minden nap fél órát szánsz arra, hogy átmozgasd a tested, máris fittebbé válhatsz.
Először gondold át, mit szeretnél az edzéssel elérni:
- A kondíciódat szeretnéd javítani? Az erőd, állóképességedet fokozni? Esetleg az alakodat megőrizni, formálni? Vagy a kiegyensúlyozottságodat elősegíteni?
- Szükséged van társakra? Vagy inkább egyedül szeretnéd feszegetni a határaidat?
- Teremben, vagy szabadban szeretnél mozogni?
- Anyagilag mekkora összeget vagy hajlandó fordítani havonta a rendszeres testmozgásra?
- Belekezdesz magad, vagy szükséged van irányításra, személyi edző segítségére?
A mozgás alatt nem feltétlenül fitness gépek alatti gyötrődésre kell gondolni! E helyett a cél olyan fizikai tevékenység végzése, amely megemeli a pulzusszámot. Már apró változtatásokkal is tehetsz az egészségedért; kevesebbet járj autóval, többet közlekedj kerékpárral, vagy gyalogosan, lift helyett válaszd a lépcsőt. De lehet ez egy tempós gyaloglás, kocogás, futás, kerékpározás, úszás. Ezek közül azt válaszd, amelyik illeszkedik a napi tevékenységedhez, életmódodhoz. Váltogathatod is őket, hogy ne váljon unalmassá. Lelkesítőbb, ha találsz egy társat, barátnőt, családtagot, akivel kölcsönös húzóerőt jelenthettek egymásnak.
A lényeg az, hogy a mozgás örömöt okozzon, ne valamilyen keserves kötelességként gondolj rá.
Te milyen testmozgást tervezel erre a nyárra? Mi az, amit eddig is rendszeresen végeztél?
Üdv.: Inci